מכתבים להדסה מהמצור בגוש עציון-י"א,י"ב באדר א' תש"ח

 

ב"ה                              י"א באדר א' תש"ח

להדסה שלום רב וברכות רבות.

תתפלאי בוודאי כשתקבלי את המכתב הקרוע וה"מסונן" שלי, עשו כאן רעש גדול בעניין הבדיקה [הצנזורה] ואברהם בעצבנותו גרם לי לקרוע פעמיים את המעטפה, הוצאתי ומחקתי ותיקנתי ובסוף יצא מכתב מטולא נורא, בצירוף שלחתי לך את הבלדה ובמכתב שלפני כן את "לתוך החלל הריק", חבל שהפסיקו בהמשך האחרון של "גחלים לוחשות", השבוע הופתעתי ממהירותם ודיוקם, "כבר הדפיסו את השיר . . ." וכל אחד מודיע: "יש לך מאמר

. . . " והנה הופיעה ה"עמדה" בעיתון והשבת ה"זכריות". חוששני שהמכתב לא יראה אור אשאל עוד את נתן, אולי ידוע לו דבר עליו, הערב קבלתי את מכתבך מיום החמישי, בו הנך מזכירה את השיחה, חבל שלא כתבת על העמדה שנקטו, פה רק מחר ידונו על העניין, נראה שנתן ימסור סקירה ורק אחרי זה תתקיים ההצגה ולמחרת שיחה ודיון.

אנשים רבים מתחילים להבין את ההצעה לאשורה, נדמה לי שנתן בעצמו עבר אמבטיה קרה של המציאות והוא מאוד מעשי, כך אומרים האנשים שדיברו אתו, אני רק הספקתי לתת לו את היד, הייתי עסוק כל היום בעיתון שערכתי, קראתי ונאמתי ואחרי כן עסקתי בחזרה, זה יהיה "אייזן". עוד מעט עלי לצאת לשמירה ועל כן אקצר שוב, אולי אמצא לי זמן מחר בערב להאריך קצת, עוד לא הספקתי להתקדם בכתיבה, יש לי המון נושאים בתיק, אך אין לי זמן לפרוק. הקבלת איזה ידיעה ממנחם? היום היה פה יום גדול, מצב הרוח רומם והאנשים קבלו קצת עידוד, הנה מה שיכולים לעשות כאשר מתכוננים די הצורך, זה היה מחזה נהדר, מחזות כאלו לא ראו דורות רבים.

הזקן [ר' בנימין] שם לי לב? פלא, נדמה לי שלא זכיתי ממנו, אף פעם, במילת עידוד ואף פעם לא העתיק איזה דבר משלי, מעניין בכל זאת. עד עתה מצאתי רק שיר אחד ולא מיוחד במינו שנכתב ליום השלושים, פלא הדבר. הערותיך אולי נכונות, אך כבר כתבתי לך שתיקונים בשיר פוגמים רבות, אילו היינו ביחד היינו מקפידים מלכתחילה, בימינו הכל מושפע מפגעי הזמן וגם שירי זה נכתב במסיבות הניכרות בצורתו, לא הגעתי בו לשלמות, אבל מותר לי לציין שהוא התנגן בי יפה ובעיקר חשוב שאופי הבלדה נשמר בו על ידי הרמז והקצב הפנימי ואווירת המסתורין והגורל הכלולים בו. נראה אם ימשיכו להדפיס הלאה, יש אצלם עוד דברים רבים, טענתי נגדם שקצרו את ה"מבריאים" והוציאו את הקטע על הגברת ספיר, נדמה לי כי כעת יהיו יותר זהירים. אילמים נהיינו, ה"עלונים" לא מופיעים, כעת רואים כמה מלאכותי כלי-הביטוי הזה. כעת יקירתי, הסתפקי-נא במעט הזה, אחרי השיחה אכתוב לך הרבה, כבר 8, בעוד רבע שעה אהיה בחוץ, אתמול היה נורא יפה, אור כזה בלילה והכל כה קסום ואתה בעמדה. מה שלומך? אל תפסיקי לכתוב, המשיכי, זה יהיה לך יקר אחרי זמן מה. שבוע טוב.                          שלך שאול

 

ב"ה                             י"ב באדר א' תש"ח

הדסה יקירתי שלום וברכה.

כעת אני כבר פנוי מההצגה, (נדמה לי שהייתה מוצלחת), כמובן שתשמעי עליה מפי האחרות. שוב אני לפני שמירה. לפני ההצגה התקיימה אסיפה ונתן מסר אינפורמציה, לא שמעתיו ואני מצר על כך, לפי מה שמסרו לי שוב השמיע את פזמונו "הכל תלוי בנו" וכל אלה שאמש הסכימו לדרך זו, שכתבתי לך עליה פעמיים, כבר מתהלכים כמו אחרי פיניצילין, מאוששים עד כדי שיכרות, אנסה לתפסו ולשאול אותו, אולי אצליח ואולי לא. מה אוכל עוד לכתוב לך על רגל אחת?

אצלי הכל בסדר, ברוך השם שהדברים הולכים באפיקם ואני שומע ורואה ומצר על קוצר הראייה של האנשים. אני מרשה לי להגיד שפה שוררת רוח טובה וזה אולי השפיע גם על נתן ולכן דיבר ככה. חבל שחנוך לא בא עדיין, אני מחכה לו בגלל הרבה עניינים.

היי שלום.                         שלך  שאול

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s