הכחולים מתכוננים ל"מכה הנגדית".

הכחולים מתכוננים ל״מכה הנגדית"

מאת שאול רז סופרו הצבאי של הצופה

[הודפס בהצופה 4.9.1951]

במשך יום אחמול ערכו הירוקים מספר התקפות מפתיעות במגמה להמשיך בהתפרצותם צפונה. הכחולים בל­מו­ את רוב ההתקפות וערכו במשך הלילה שורה של פעולות הטרדה על ריכוזי השריונים, על מחסני הדלק והאספקה. בפעולה אחת הצליחו להו­ציא מכלל פעולה את עורק התחבורה הראשי של הירוקים על ידי הפצצת גשר מן האויר. דהירת הירוקים בכ­יוון מרכז הארץ הופרעה והם נאלצו להסתפק במגמות כיבוש ממדרגה שניה תוך קרבות השהייה לא קלים, שאסרו עליהם הכוחות הכחולים. במטה הכחולים כבר נערכות התכניות למכה הנגדית. יש לצפות לתחבולות  ולהפתעות של "הירוקים" שתכניתה שובשה, אולם עדיפותם בשריון ובאייר עודנה נשארת קלף חשוב במערכה.

כלל גדול וישן

בעוכרם של הירוקים היה הכלל הגדול והישן של כל המלחמות — המרחק של הכוחות המתקדמים מבסיסי האספקה. הודות לשריונם גילו הירוקים מהירות של תנועה ופיתחו התקפת בזק מכמה כיוונים, אף על פי שהיוזמה עדיין בידיהם, הרי אפשר כבר לציין שהגיעו לנקודות השיא, שממנה תבוא היוזמה מצד הי­ריב. הירוקים הצליחו לכבוש מרכז אספקה חיוני של חלק חשוב של המדינה הכחולה, הרחיבו את טריזיהם וניתקו כבישים ובדרום מזרח ניתקו יחידה של הכחולים בתוך כיס. זה יומיים נמצאים שם הכחולים מרו­תקים ובכל זאת הצליחו לקבל אספ­קה ולפנות פצועים. משקיפים שביקרו אצלם סיפרו, שרוח היחידה מרוממה. אתמול בשעות הצהרים התחיל השריון של הירוקים לסגת נסיגה טאקטית לעבר בסיסיו והלחץ על היחידה המכותרת נחלש.

מלחמת זעירות

תוך תנועתו פיתח התוקף שורה של התקפות צדדיות על ישובים, באחדים מהם נתקל בהתנגדות עזה ושריוניו ״הוצאו מכלל פעולה״ או נפגעו במידה רבה. לכחולים שליטה מלאה בשטח. הקווים נוטים להתייצב אחרי פעולות הבלימה המוצלחות. אווירוני התצפית הצליחו לעקוב אחרי תנועות האויב. נראה שהתוקף ינ­סה לכבוש ישוב גדול ולטהר את השטח הכחול שבין כוחותיו.

היינו אצל הירוקים

עברנו את הכביש הניטרלי והתקרבנו דרומה-מזרחה לאזור הקרבות. "הרחנו״ שבשטח מסיום צריך להתקיים "משחק״ מענין… יצאנו בטנדר, הגענו למשמר קדומני ליד משורין, לא הרחק מהמשמר, במורד הגבעה עמד טור משורין ארוך –  זה הכחולים או הירוקים? מיד התברר שהגענו לאוייב, אחדים נלקחו בלווי למפקדה וכולנו רטט: "הנה גמרנו את הקריירה בתור כתבים כחולים", למזלנו היה המפקד בחור ״משלנו״ הקשיב לצ'יזבט, קבל עיתון טרי, הבחורים השזופים והעירומים למחצה אף הם בלעו את הידיעות על ניצחונותיהם ואנחנו חזרנו על עקבותינו למדינה ה״כחולה" המתגוננת.

והביקורים כדת…

אין כמובן דבר יותר מענין בשביל ״משקיפים חפשים״ מאשר לבקר בחזיתות ולראות את הכוחות במשחקם ההדדי, על כן נמשכים ביקורי הציבילים יום יום. אחרי שהצלחנו לחזור למדינה הירוקה, נתקלנו בשיירת מנהלי משדרי הממשלה, ראשי עיריות, ומפקדי המשטרה, מאובקים ועייפים, הקשיבו להסברות קציני הקישור על אזור המערכת.

הצעת ״שלום״ של יהודי טוב…

כשהמסביר נתחמם ותאר את הקרבות המתנהלים בין הצדדים, נכנס לדבריו ראש עירית בני ברק מר גרשטנקורן והציע; ״תעשו שלום בין הכחולים והירוקים״…

לא כל הביקורים נושאים אופי של חובבות. אנשי מנהלת התמרון ואנשים שעוסקים בשיפוט נעים בלי הרף ממקום למקום, גם אנשי המטה: הרמטכ״ל, סגנו, וראשי האגפים ביקרו אתמול אצל הירוקים ואצל הכחולים.

גורמי לויי

עד כמה שהתמרון מתקרב למציאות אפשר לשפוט גם על פי גורמי הלויי שלו, כגון לקיחת שבויים וכליאתם, הוצאת פצועים, קבורת מתים, לקחו חבל במשחק גם אנשי הצלב-האדום והוחל בהחלפת שבויים בין הכוחות. כן אפשר היה לראות אתמול את יחידות המילואים, שנקראו לשירות על ידי הכחולים. אווירוני שני הצדדים ערכו התקפות על מחנות ושיירות, לעתים נשמע קול צפצוף או צפירה והתנועה נעצרה כבשעת התקפת אויר אמיתית. צבירת הכוהות הגיעה למלוא תוקפה. בעוד יום יומיים ישירו לכחולים שירי תהילה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s