הירוקים נעים קדימה

הירוקים נעים דרומה

— מאת שאול רז סופר צבאי במטה הירוקים —

[פורסם בהצופה 15.9.53]

התמרון בגליל עמד אתמול בסימן תנועת הכוחות "הירוקים" דרומה. לאחר תפיסת ראש גשר על אחת הרמות בזירת התמרון בליל שלשום, החלו ה״ירוקים" להבקיע את קווי ה"כחולים" בשלחם את כוחותיהם המסתייעים בשריונים קדימה.

ההתקפה, שעמדה להיערך שלשום בלילה, נדחתה ל-24 שעות. דחייה זו נתנה ל״ירוקים״ שהות נוספות להש­לים את הכנותיהם. בדרך כלל ניתן לסכם את הפעילות שהתנהלה מראשית השבוע עד היום, כרצון להתחמק מהתנגשות לפני הזמן. שני הצדדים ערכו פשיטות וסיורים אלימים, תפסו שבויים והציבו מארבים. בשטח התמרון התנהלה אתמול תנועה מוגברת של כלי רכב ושריונים, שמיהרו למקומות הכינוס לקראת פתיחת ההתקפה. בשעות הלילה החלו הכוחות לתקוף את מערך ה״כחולים״ במספר מקומות.

לחפור לחפור ולחפור…

ליד חורבות כפר עתיק מצאנו את חיילי הכוח, שהתבסס במשך הלילה, על אחת הרמות הפותחות שער למדינה ה״כחולה״. בשוחה אחת נחו, אחרי מסע מייגע, שני טוראים ״ירוקים״.

גוסטב שמואל, עולה מרומניה, המשרת זה ארבעה חדשים בצבא, הנו חייל משוחרר מהצבא הרומני, מנהל חשבונות בחייו האזרחיים, הוא ישב בחפירה כשרגליו היחפות שלוחות לפניו ואוחז בידו את חפירה, בו העמיק את השוחה, נעליו עמדו למראשותיו, ומולם התרומם מעל השוחה רפאל זריבי, נער מטוניס, שנתפס כמשתמט, ולאחר שריצה את עוונו גוייס. גוסטב שמואל לא ידע על מקרה הרצח שביצעו המסתננים בכפר יהוד, אשר בו מתגוררת אשתו. היו לו דאגות אחרות לגוסטב שמואל, כששאלתיו מה שלומו? השיב: ״לחפור, לחפור ולחפור…״

הפגישה עם השנים והריטון על חובת ההתחפרות, ממשו לפני את חשיבותו התמרון ביתר שאת. לחפור — אין ריצה בקרב, אין דהירה למרות שטנקים ומכונות לרשותך. הפעם אין משחקים ב״כאילו״, אלא משתדלים לדייק בביצוע. הוראות מנהלת התמרון מבוצעות — זה אחד הפלוסים של התפתחות העניינים עד עכשיו.

אמנם הכל נמצא מוכן להסתער, הכל נמצא במצב תזוזה, אולם איך לשהות מבלי להתכנס בקרקע.

במטה ה״ירוקים״' ביקרו אתמול אלופי המילואים: י. אלון, ש. שמיר, א. רמז, א. בן ארצי, ג. אבנר, ומ. גרין.

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s