חל תמרון חיל היבשה בגליל, "מבצע גידול ירקות" נותן פריו.

החל תמרון חיל היבשה בגליל

מאת שאול רז סופרו הצבאי של הצופה

אמש החלו תמרוני חיל היבשה במס­גרת תמרון הסתיו של צה״ל. התמרון שמתנהל בהרי הגליל, הוא דו־צדדי ו­משתתפים בו בעיקר יחידות מחיל הרג­לים ובצירוף כוחות שריון וארטילריה וכוחות אוויר. הכוחות חולקו ל״כחולים" ו״ירוקים״. הכחולים בהגנה והירוקים בהתקפה. בתמרוני חיל הרגלים הוצבו מטרות אחדות לבחינת כושר הסבילות של החייל הרגלי, יכולתו להתחפר ולהסתוות אחרי מסעות מייגעים במשעולי ההרים. כמטרות עיקריות ייבחנו בתמרון: א) לחימת חיל רגלים; ב) שתוף כוחות אוויר בלחימת הרגלים; ג) שילוב אנשי ההגנה המרחבית בפעולות כוחות סדירים; ד) הפעלת שריון וארטילריה כסיוע לחיל הרגלים. תמרון חיל הרגלים מהווה השנה את החלק העיקרי בתמרוני צה״ל. לרגל פעולות התמרון הוצאו הו­ראות בקשר להגבלות התנועה בכבישים החוצים את זירת הקרביות.

 

"מבצע גידול הירקות" בצה"ל נותן פריו

מאת שאול רז ספרו הצבאי של הצופה

[פורסם בהצופה 25.5.1952]

גידול הירקות ע"י חיילי צבא ההגנה לישראל הוכתר בהצל­חה. יבול כבד של ירקות יתקבל בימים הקרובים מאלפי דונם אדמה נטושה שעובדו ע׳׳י חיילי הנח"ל.

רק חצי שנה עברה מאז שצה״ל נטל על עצמו את המשימה להטות שכם ל­הספקה עצמית של ירקות וכבר כיום מ­גוונות היחידות את תפריטיהן בפרי גי­דוליהם העצמיים. על היקף המבצע ועל הצלחתו, ניתן לנו לעמוד בסיור שנערך על ידי יחידת הקשר לעיתונות, בשטחי הגנים ובבסיסי היחידות העוסקות בגי­דול הירקות.

צורות גידול הירקות

מבצע גידול הירקות מתנהל בשלוש צורות: א) יחידות סדירות מעבדות חלקות שבתוך המחנה; ב) יחידות נח״ל היחידות העוסקות בעיבוד שטחים נרחבים; ג) נח"ל שבהאחזויות שעל הגבול, מעבד גני ירק גדולים.

כבר היום נרתמו למבצע, מתוך התנדבות, 30 יחידות, המעבדות חלקות אדמה של כמה דונם הנמצאות במחנותיהם — מסרו אלוף משנה רוזנטל ואלוף מש­נה גלברד. השטח המעובד בצורה זו מ­גיע ליותר מ־200 דונם. היחידות קבלו זרעים, זבלים וכלי עבודה, וזרעו תפ״א, בצל, עגבניות, גזר, אפונה, מלפפונים ו­קישואים. היחידות מקבלות הדרכה מק­צועית על ידי חיילים בוגרי בתי ספר חקלאיים ועל ידי משרד החקלאות. היחי­דות אינן זוכות לעדיפות בהמצאת הציוד הדרוש להן ועל כן ההצלחה תלויה ב­הרבה מכוח ההמצאה העצמי שלהם. כל יחידה רשאית להשתמש ב־20 אחוז מ­היבול, לשם גוון ארוחותיה. שאר 80 האחוזים נמסרים לחיל האספקה, במחירים רשמיים, הרווח שנותר אחרי ניכוי הוצאות הגידול, מוכנס לקופות של היחידות.

ניסיונות נועזים של הנח״ל

ערך תזונתי רב נועד לגינות שליד המחנות. אולם ערכם החינוכי עולה עליו בהרבה, שטחי קוצים מבוערים. העולה החדש מתקשר לעבודה ומתחסן במובן הגופני, הלחץ בשוק הירקות קטן, החייל לומד ליצור גינה ליד בית הוריו וליד ביתו הוא.

את החלק הארי בביצוע גידול הירקות ממלאים חיילי הנח״ל .

גדוד מגדלי הירקות השתלט על שטח של אלפיים וחמש מאות דונם בדרום. שטח של 800 דונם נזרע בתפוחי אדמה והוא מהווה, לפי דברי האגרונום סלומניצקי ממשרד החקלאות, אחד הניסיונות הנועזים בענף הירקות בארץ. הג­נים הגדולים במשקים אינם עולים על 200 דונם, שטח של 300 דונם ייזרע בעגבניות, נזרעו שטחים לגידול זרעי בצל, ש­הובאו עד עתה בלירות שטרלינג מקפ­ריסין.

בשלב ב׳ – הרחבת השטחים

היחידות, העוסקות בעיבוד השטחים העצומים, נמצאות בתהליך אימון מתמיד, כך שכל רגע יוכלו למלא את תפקידם בשדה הקרב. בשלב ב' יורחבו השטחים עד 10 אלפים דונם. בנקודות ההיאחזות נחלאים א׳ שממול עזה, ראינו שטח של 600 דונם ירקות בתוכם 300 דונם בצל. מפקדי המקום מסרו, כי המשק שי­ווק השנה מאות טונה ירקות לשוק ואל­פי שתילים שסופקו ל״מגן דוד ירוק״.

נתבדו הנבואות השחורות

הנהלת המבצע גאה על הפעולה וצה"ל ימשיך גם להבא לטפח אה גידול הירקות ביחידות — סיכמו המפקדים את דבריהם. דברי בקורת רבים נשמעו לפני חצי שנה, אולם כעת אנו שמחים, כי הנבואות השחורות נתבדו וצה"ל הוכיח מחדש, כמו במקרה מבצע המעברות, שהוא שותף לדאגות המדינה. ראוי לציין כי הצבא השקיע מרץ למען קבל את צינורות ההשקאה והמכונות, שהיו דרושות לארגון גידול הירקות.

אין ספק שהניסיון שנקנה עלול להוות גם מפנה בשדה הירקות בארץ בכללה. היבול המשוער הוא טונה וחצי תפוחי אדמה לדונם.

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s