נסתיים שלב ב' של תמרוני צה"ל

נסתיים שלב ב' של תמרוני צה"ל

מאת שאול רז סופרו הצבאי של ״הצופה״

[פורסם בהצופה 6.9.1951]

הקרבות הין הכוחות הכחולים והירוקים, נסתיימו אתמול בשעות בוקר אחרי שמנהלת התמרון באה למסקנה, כי הצדדים מלאו את תפקידיהם במסגרת הפעולות הטאקטיות שהוו את מטרות התמרון בשלב ב'.

במשך הלילה האחרון פתחו הכחולים מספר התקפות על מתחמי הירוקים ועל טוריהם המשורינים ואילצום לסגת.

פעולות הכחולים היו נועזות ומשולבות. חלק חשוב במכה הנגדית ביצעו הצנחנים ויחידות פשיטה שונות, שהצליחו להתחבר עם הישובים והכוחות המכותרים.

הפיקוד הכחול לקח את היזמה לי­דו, ועל ידי פעולת איגוף, הכשיר את הקרקע לתנועה מלקחים שעלולה היתה לחרוץ את גורל הירוקים. לאחר שהמצב בחזיתות יוצב ויד הכחולים היתה על עליונה, הכריזה מנהלת התמרון על הפסקת הקרבות ועל סיום התמרון בדרומה של הארץ. מיד אחרי הפסקת הקרבות חזרו הכחולים והירוקים למקומותיהם לשרת תחת דגלה הכחול לבן של מדינת ישראל השלמה.

התמרון הוכיח יכולת טכנית ואופרטיבית וכוח מחץ

לקח מהתמרון שאין סוף לשכלולים — אמר אתמול הרמטכ״ל רב-אלוף יגאל ידין בפגישה סיכום של התמרון שנערכה אי-שם בבסיס של צה״ל בפני הסופרים הצבאיים.

כל השגיאות שנתגלו בתמרון של אשתקד, תוקנו במשך השנה, אולם התמרון הנוכחי גילה ליקויים חדשים, שחלק מהם יתוקנו בתמרונים שיתקיימו בקרוב — הסביר הרמטכ״ל בדבריו. התמרון הוכיח כבר בשל­בו זה, כי כוחות השריון של צה"ל נמצאים במצב של ניידות מפתיעה כזו, שלא היה אף פעם בצה"ל. התנועה המהירה של השריונים הוכיחו יכולת טכנית, אופרטיבית מנהלתית, וכוח מחץ רב.

התמרון השיג את מטרתו

הרמטכ״ל הטעים בסיכומו, כי מטרתו של התמרון היתה ליצור תנאי מלחמה אמיתיים עד כמה שאפשר, כי רק שיטה שנוסתה במציאות יכולה לענות לתנאים ולבעיות הריאליות של הקרב, מבחינה זו השיג התמרון את מטרתו. שתי משימות הכתיבו את צורת התמרון: 1) שאיפתה של המדינה לשמור על השלום. 2) ההנחה שבמצב הקיים עלולה המלחמה לפרוץ ברגע שהאויבים יחשבו, כי הקרקע כשרה לכך ואז כמובן תהיה היזמה בידי התוקפים בראשית המלחמה. לפי ההנחות הנ"ל הוטל על הכחולים לבלום קודם כל את כוחות האויב, להתארגן ולחדור למדינה האויב ולהנחית לכוחותיו מכה נצחת.

הקרבית שהתנהלו בבמסגרת התמרון המחישו בדיוק את המציאות האפשרית. בשלב הראשון ניתן היתרון לתוקפים ואילו בשלב השני, נערכו ההתקפות בעומקו של שטח האויב. בנקודה זו העיר הרמטכ״ל שהוא שמח שגם הירוקים, שגילו מהירות ויוזמה בהתפרצות השריון וגם הכחולים, שלמדו לבלום את השריונים חוזרים להיות כחולים־לבנים. לאמיתו של דבר, הוסיף הרמטכ״ל, העמידו את הכחולים במצב הרבה יותר קשה מזה שמדינת ישראל נמצאת במציאות.

הישובים הוכיחו כוננות יוצאת מן הכלל

נוסף לכושר הניידות והמחץ של חטיבות השריון, ציין הרמטכ״ל לשבח את שילובה של ההגנה המרחבית בקרבות התמרון. בישובים היתה רצינות ועירנות. מרבית האנשים נמצאו בעמדות, הפעילו את מערכת ההגנה והוכיחו כוננות יוצאת מן הכלל.

התמרון הוכיח, כי כל זמן שהיישובים לא נכבשו, הם הוו קני התנגדות ובסיסים לזינוק על התוקף. חיל הרגלים אף היא הוכיח את יכולתו הרבה בערבי פשיטות בעורף האויב ובמהירות התנועה שאגף בה את טורי השריון.

לפני דבריו של הרמטכ"ל שמעו הסופרים הסברים על הפעולות שהתנהלו מפי סגן הרמטכ״ל, האלוף מרדכי מקלף.

בוטלו ההגבלות בדרכים

הודעה רשמית אומרת:

מאחר שהתקפת הכוחות הירוקים נבלמה על ידי הכוחות הכחולים, עברו האחרונים להתקפת נגד גדולה, בה השתתפו כוחות כחולים גדולים, ואשר התחילה להדוף את הירוקים לאורך כל החזית. בזה נגמר השלב הנוכחי בתמרוני צה"ל תשי״א. השלב הבא יחל בימים הקרובים.

ההגבלות על התנועה בדרכים בדרום הארץ, כפי שפורסמו בזמנם, יוסרו החל מהשעה 1200 6.9.51.

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s