בינתים הסורים ממשיכים לירות,

ובינתים הסורים ממשיכים לירות

משקיפי או"ם מגלים אהדה ליורים – העבודה תימשך

מאת סופרנו הצבאי שאול רז

[פורסם בהצופה 28.3.51]

הסורים פתחו אתמול 3 פעמים ביריות על העובדים באזור החולה, פצעו פועל אחד ושיתקו 2 טרקטורים בעבודתם.

בשעות לפני הצהריים נראו אנשי או"מ בשני ג׳יפים ליד ריכוז ערבים בקרבת תל-מעברה, לאחר שמשקיפים עזבו את המקום החלו הערבים לברוח מערבה מהשטח המפורז; בשעה 11.50 פתחו הסורים בפעם הראשונה באש ושיתקו את הטרקטור שעבד בגדת הירדן המערבית. כשהתחיל טרקטור שני להמשיך בעבודה פתחו הסורים גם עליו באש. כוחות המשטרה שבאזור השיבו אש והפגיזו את עמדות הסורים, שהתבצרו בקוו ליד הגבול. בשעה 1.45 הגיע ג׳יפ של או׳׳מ לעמדות הערביים, שהה שם זמן מה וחזר לבית המכס. הטרקטורים החלו שוב בעבודה, אולם אש הסורים נתחדשה מהמקום בו שהה לפני כן הג'יפ. בשעה 2.15 נפצע ­ב­ראשו אחד הפועלים. טנדר המשטרה, שהניף דגל לבן, יצא ממשמר-הירדן בכיוון אל הטרקטורים, כדי להוציא את הפצוע אך הטנדר נורה ושותק. רק בשעה 3.50 עלה בידי אמבולנס של מ. ד. א. להוציא את הפ­צוע משדה האש ולהעבירו לבית ה­חולים שווייצר בטבריה, בשעה 4 נשתררה הפוגה באזור ולאחר שעה הופיעו שוב משקיפי האו"מ בשטח, ובאו בדברים עם הערבים. בשעות הע­­רב השתרר שקט.

משקיפי או״ם מגלים אהדה לסורים

יש לציין כי משקיפי או״מ שמר­ביתם צרפתים מגלים אהדה למעשי התוקפנות של הסורים. בכל האזור המפורז מתגוררים 750 ערבים. מתיחות וכוננות שוררות באזור, החולה והגליל-העליון. החלטת העובדים נחושה להתחיל בבוקר בעבודתם כדרכם יום ׳יום.

7 שוטרים יהודים נהרגו – סגן אלוף הרמתי יצא להביא את גוויות החללים

התנהגות מוזרה של יו"ר וועדת שביתת הנשק הקולונל בוסבי.

— מאת שאול רז סופר. הצופה —

[פורסם בהצופה 5.4.1951]

מקרה הפרה חמור של הסכם שביתת הנשק אירע אתמול כשחיילים סורים שעברו את הגבול התקיפו שני טנדרים של משטרת-ישראל והרגו 7 שוטרים. הטנדרים היו בדרכם למשטרה שבכפר אל-חממה הנמצא 10 קילומטר מצמח.

אתמול בשעה 2 וחצי בצהרים, בזמן שעמדה להתכנס הוועדה ה­מעורבת, הישראלית-סורית כדי להמשיך בדיוניה בסיכסוך החולה, נודע על מקרה רציני של הפרת הסכם שביתת-הנשק על ידי הצבא הסורי ליד הכפר אל-חממה, דרומית-מזרחית לכנרת. עוד ביום ג׳ נכנסו חיילים סו­ריים לשטח המפורז ובאו במגע עם אנשי כפר-סמרה שחזרו מפוריה. באותו יום נכנסו החיילים הסוריים גם לכפר-חממה ופירקו את הנשק של אנשי המשסרה ה­ערבית, ששמרה על הסדר במקום. לפי תנאי הסכם שביתת הנשק האומר: כי השטחים המפורזים ש­בשטח מדינת ישראל, עוברים תחת פיקוח משטרת ישראל, יחד עם שוטרים ערביים מקומיים.

אתמול בשעה 3 הותקפו שני טנדרים של משטרת ישראל, שהיו בדרך לאל-חממה על ידי חיילים סוריים שנמצאו בשטח משני צדי הכביש המוביל מצמח לגבול. א­חד הטנדרים הצליח להסתובב ולחזור עם שני פצועים בכיוון צמח. בדרך נפגשו עם משקיפי או״ם וספרו להם על המקרה. המשקיפים הסכימו לצאת לשטח ההתקפה ולברר מה קרה לטנדר השני, אולם נתקלו באש הסורים ונאלצו לשוב לצמח.

הידיעה הגיעה לשתי המש­לחות שעמדו להתחיל בישיבתם בראש פינה. הציעה המשלחת הישראלית שתימסר מיד הוראה לסורים להפסיק את האש ושיע­­שו סידורים להוצאת הפצועים. להפתעת שתי המשלחות סירב יו״ר הוועדה קולונל בוסבי לנקוט בצעדים בקשר למקרה ועמד על כך שהוועדה תמשיך ל­דון בתלונות השגרתיות. המשלחת הישראלית עזבה מיד את הישיבה, כדי לבחון מה שאפשר לעשות במישרין עם המשלחת הסורית ובלי התערבותו של היו״ר כדי, להבטיח את הפסקת האש ולהציל את הפצועים.

המשלחת הסורית הביעה את נכונותה לצאת מיד לשטח. הוח­לט שהמשלחת הסורית תצא לחממה דרך סוריה וכשהישראלית יצאה לדרך הביעו כמה משקיפים את נכונותם להצטרף אליהם ויצאו ביחד מראש-פינה. כשהגיעו לצמח שוחחו המשקיפים עם חבריהם, שבסיסם בצמח, והחליטו לא להמשיך בדרך יחד עם המשלחת הישראלית. אחרי כן שינו שוב את דעתם ו­המשיכו לנסוע עם הישראלים.

בשעה 11 יצאה השיירה לדרך, כשבראשה נוסעים המשקיפים. הסורים פתחו שוב באש ואילצום לחזור.

דובר צה"ל אמר אמש, שהתנהגותו של היו"ר של הוועדה הקולונל בוסבי בסירבו לחקור מיד בהפרה החמורה של הסכם שבייתה הנשק וברגע שחיי אדם היו בסכנה, ושפעולה מידית יכלה להציל אה חייהם, מוזרה מאוד.

הדובר הסב את תשומת הלב לחומרת ההפרה הסורית בעברם את הגבול וכניסתם של אנשי צבא לשטח המפורז. ישראל רואה את המצב לחמור לאור פעולת הסורים, שהגבירה את המתיחות בסביבה, במקום להפיגה.

בשעה 11 בלילה נודע כי סגן אליוף שאול הרמתי הצליח להתקשר עם משקיפי או׳׳ם בסוריה ונודע לו כי 7 שוטרים נהרגו ושנים נלקחו בשבי, אחד מהם פצוע. סגן אלוף הרמתי יצא מיד לשטח, בכדי לקבל את גויות החללים.

במשך כל יום אתמול נמשכה העבודה בייבוש עמק החולה ללא הפרעות.

ישראל דוחה מחאת סוריה

לייק־סאכסס, 4 (יוניטד פרס) — ישראל דחתה היום את מחאתה של סוריה בענין פינוי הערבים מאזור החולה, בהודיעה כי מחאה זו היא "חסרת יסוד הן מבחינה עובדתית והן מבחינה חוקית".

ראש המשלחת הסורית באו"מ פאריס אל חורי הגיש אגרת למועצת הביטחון, בה מובעת מחאה על גירושם של ערביי הכפר בקארה, שבאזור החולה, על ידי המשטרה הישראלית בכוח. לדברי אגרת המחאה פונו תושבי הכפר על ידי המשטרה, ויחד עם הפליטים שפונו מן הכפרים הסמוכים מגיע מספר המגורשים ל־980.

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s