חוסלו מוצבים הסוריים בחוף הכנרת, התמרון אחרי הפוגה, נסתיים תמרון צה"ל בצפון.

חוסלו המוצבים הסוריים בחוף הכנרת

55 חיילים בהרגו בתוכם 5 קצינים, 30 נלקחו בשבי – אבדותינו 6 הרוגים ו-12 פצועים

מאת שאול רז סופרו הצבאי של ״הצופה״.

[פורסם בהצופה 13.12.55]

יחידת צה״ל חיסלה את המוצבים הסוריים בחופה המזרחי של הכנרת בפשיטת לילה, שערכה אור ליום ב׳. בקרב שנמשך שלוש שעות נכבשו ארבעה מוצבים מבוצרים שמהם הותקפו הדייגים בכנרת, ונמחקו מעל פני האדמה. 55 חיילים סוריים סדירים נהרגו בקרב, ביניהם 5 קצינים ו~30 אחרים נשבו, ביניהם קצין אחד. אתמול בבוקר היה החוף מטוהר מחיילים סוריים והדייג בכנרת התנהל כסדרו.

פשיטת חיילי צה"ל שנסתיימה בניצחון מפתיע ובולט הורידה את קרן הכת הצבאית המתרברבת והמתגרה השולטת בסוריה, והוכיחהמחדש את רמתו הקרבית הגבוהה של צבא ההגנה לישראל.

 

התמרון אחר הפוגה

[פורסם בהצופה 18.10.53]

אינני יודע אם גם ילדי ה"ירו­קים" מקבלים חינוך כזה. הם מש­חקים בחיילי-עופרת ומצטלמים במדים ורובה־עץ. היה כבר פעם עם שהלך בדרך זו, אבל במלחמה ניצחו לא הורי ילדיו, כי אם הורי הילדים שאהבו את סיפורי ״דג הזהב״ ו״הסייח המעופף״

"הבקענו את המערך״

מאת שאול רז

סופר צבאי במטה הירוקים

מערך-ההגנה של הכוחות ה״כחולים״ הובקע בפעולה מוצלחת של הצבא ה"ירוק". עם הכרזת ההפוגה למנוחת השבת פסקו הקרבות בזירת התמרון. משעה שלוש ואילך ניתן ליחידות להינפש, להתרחץ ולהחליף בגדים. אמש בשעה תשע התחילו הקרבות מחדש.

סגנו של מפקד הכוחות ה״ירוקים״ אמר בפגישה עם הכתבים הצבאיים, שאלמלא ההפוגה שהוכרזה על־יד השיפוט ביום החמישי היו כוחותיו מגיעים עד עפולה. ההפוגה נמשכה עד שעה חמש בבוקר ביום השישי והיא אפשרה לכוחות ה"כחולים" לחלץ את שריונם שכותר ונותק על-ידי יחידת שריון ירוקה. עד כניסת השבת הצליחו ה"ירוקים" למגר את האויב, שהחזיק בקוו-ההגנה הראשון והדפו לאחור.

לידי ה״ירוקים״ נפל בית-הספר "כדו­רי", שדמות־דבורה וכפר־תבור, הכפר האחרון נמצא ריק מכוחות האויב. נוסף לכפרים הנ"ל כבשו ה"ירו­קים" את מדר ואת רמת־סירין. בזה שיחררו הירוקים את כביש כפר-תבור, כפר-קמה, כנרת, לתנועה חופשית.

בפקודת היום שפרסם מפקד הכוחות ה״ירוקים״ נאמר: ״המערכה טרם נס­תיימה, האויב ינסה עוד לאסוף את יחידותיו המובסות ולהתגונן בפני התקפותינו. אנו נמשיך ונתקוף! ביום ובלילה נרדוף אחר האויב, נכה בו, לא נשאיר לו וכר בכל השטח הכבוש בידו. קדימה לקראת הניצחונות הבאים!".

 

נסתיים תמרון צה"ל בצפון

[נתפרסם בהצופה 31.7.52]

דובר הצבא מודיע: תמרון צה"ל בצפון נסתיים ביום שלישי בבוקר והיחידות המתמרנות החלו לחזור לבסיסיהן. תודות ליזמה, כח הסבילות וכושר ה­ניידות, שהראו הכוחות הירוקים, הצ­ליחו כוחות אלה לכבוש בשלבים הראשונים כמה משלטים חיוניים:— או­לם נעצרו מול מערך ההגנה הסופי של הכוחות הכחולים.

הכוח הכחול הצליח במשימתו למנוע בעד הירוק לפרוץ את קווי ההגנה העיקריים — לאחר שעבר להתקפת נגד — ועודנו מחזיק במשלטים החולשים על צירי ההתקדמות אל היעד העיקרי של הירוקים. שני הכוחות מלאו את המשימה שהוטלה עליהם במסגרת התמרון.

חיילי המילואים והצבא הסדיר הראו התלהבות משך כל ימי התמרון ועמדו יפה במאמץ הפיזי הקשה שנדרש מכל אחד ואחד מהם, ההיענות למופת של אנשי המילואים ובעלי הפרדות והרכב, שהשתלבו עם יחידות הצבא הסדיר, תרמה הרבה להצלחת התמרון בכללו. הלקח והניסיון שהופקו תוך כדי מהלכי תמרון זה — ינוצלו לתמרונים הבאים השנה ויצורפו ללקח הכללי של התמ­רונים.

השלב הראשון של התמרונים

— מאת שאול רז סופרנו הצבאי —

אתמול בשעה עשר לפני הצהריים נסתיים השלב הראשון של תמרון צה״ל. שני הצדדים הצליחו להתקרב בלילה האחרון למילוי משימותיהם. הירוקים השתלטו על מספר משלטים והחלו להכשיר דרך בערוצו של ואדי, כדי לזינוק לעבד בירת הכחולים: הכחולים מאידך שינו את מערך כוחותי­הם כך שיכלו כל רגע לעצור את התקדמות הירוקים, כן ערכו הכחולים פשיטות וחיבלו במטה הירוקים.

שני הצדדים חושבים שניצחו

שני הצדדים חושבים שניצחו — אמר אתמול מפקד הכחולים. המשימה שהוטלה עלי היתה לעצור את התוקף 4 ימים. יש בידי לעצור אותו 24 שעות נוספות ולהפריע לו לפתוח את הדרך. אילו נמשך התמרון יום נוסף אפשר היה לקבוע מי ניצח. יחידות הכחולים התגבשו בתמרון ואווירת קרב הדביקה את כולם.

הערכת מפקד התמרון

בשעה שהחיילים עסקו בחיסול המ­חנות ובהחזרת הציוד ומכונות רבות מילאו את דרכי הגליל פיזרו שני אווירונים עלונים מעל שדה הקרבות שה­כילו את פקודת היום של אלוף הפיקוד, האלוף משה דיין. אחרי שהאלוף מעיד את החיילים על ערך התמרון הוא מביע את הערכתו בדברים אלה: "מנהלת התמרון, אשר עמלה פחות מ­שאר החיילים, אבל ראתה יותר מכל אחד אחר את כל הצדדים, תוקפים ומ­גינים, כחולים וירוקים, שופטים ומנגון הבקרה, מביעה את הערכתה הרבה למאמציכם והישגיכם בתמרון זה".

כנס קצינים עם הרמטכ״ל

בשעה חמש אחרי הצהריים נפגש הרמטכ״ל רב אלוף יגאל ידין עם הקצינים שהשתתפו בתמרון לשם שיחת סיכום לרגלי ההרים בפתהי של עמק בית נטופה.

הרמטכ״ל סיכם בדבריו שנשא בפני הקצינים את הישגי התמרון ואמר כי תוצאותיו עולות על אלה של אשתקד, הסיכום יעשה מאוחר יותר, אולם כבר עכשיו אפשר להגיד כי התמרון הוכיח ללא ספק שאפילו לצה״ל קשה לנצח את צה״ל.

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s