ארבעה במוזיאון, סיור במוזיאונים, מפה ומפה, במלואת 4 שנים לנח"ל.

מתוך כתבתה של ניצה פלקסר

ארבעה במוזיאון

התפרסם בהצופה [6.9.1974]

במוזיאון יד-לבנים בפתח-תקווה תערוכת יחיד של שאול רז, הבונה את תמונותיו על הצורה הגיאומטרית שהוא מאיר בדרגות אור מתחלפות, היוצרות אשליה תלת-מימדית.

 

מתוך כתבה על סיור במוזאונים

[פורסם בהצופה 12.9.74]

במוזיאון בית יד לבנים בפתח־תקוה, נמ­שכת תערוכתו של שאול רז ״מופשטאלגיות עציוניות 1968—1974״ (עד ה־ 29.9).

 

 

מכתבה בשם "מפה ומפה"

[פורסם בהצופה 11.9.1958]

מסיבת חברים לרגל צאת הספר "רון הרים", פרי עטו של העיתונאי שאול רז נערכה ביום ד׳ אחרי הצהרים ב"בית סוקולוב" בתל־אביב.

 

במלאות 4 שנים לנח"ל

14 ישובים חדשים ו-11 התנחלויות

מאת שאול רז סופרו הצבאי של העיתון

[פורסם בהצופה 24.11.53]

חיילי הנח״ל (נוער חלוצי לוחם) ש­עברו את מסגרת העבודה והאמונים תוך מילוי חובת השירות בצבא ההגנה ל­ישראל, הקימו במשך 4 שנות קיומו של הנח"ל 11 היאחזויות, 14יישובים חדשים השלימו והגבירו כ־100 יישובים היושבים בספר. סיכום מעודד זה הביא מפקד פיקוד הנח״ל אלוף משנה משה נצר בפגישה עם הסופרים הצבאיים לר­גל יום הנח״ל שיוחג היום בצבא. ראש אגף הנוער והנח"ל במשרד הביטחון מר בן-ציון אילן הודיע באותה פגישה, כי בשנה הקרובה תוגבר יציאת הגרעינים להתיישבות ויוקם מספר נוסף של היאחזויות הספר.

שלושה גורמי יסוד

בסקרו את התפתחות הנח״ל אמר אלוף משנה נצר, כי על שלושה גורמי יסוד הושתת הנח"ל:

א) התיישבות בספר והגברת ביטחון הגבולות, ב) עבודה חקלאית המהווה תרומה להגברת הייצור החקלאי ומפחיתה את הוצאות החזקת היחידות, ג) חינוך הנוער לעבודה תוך אימון צבאי מעולה ושילוב הגרעינים והבודדים במסגרת הנח״ל במערכת הבטתון וההתיישבות. ב־ 24 בנובמבר 1949 הוטל על הנח״ל, להרים תרומה ציונית שתאפשר את השמירה על הגרעינים המהווים את הרזרבה החקלאית וההתיישבותית. המשימה בוצעה בהצלחה רבה ע״י לקביעת דפוסים ליחידות הנח״ל, והקמת מפעלים עצמאיים, כגון: המדרשה החקלאית, המקנה ידיעות תיאורטיות בענפי החקלאות השונים ל­חניכי הנח"ל, טיפוח ההווי המיוחד בי­חידות­ שבמשקים, בהיאחזויות ובבסיסי האימונים, להקת-הנח"ל, המספקת ער­בי בידור, הוצאות ספרותיות שונות ובעיקר בטאון החייל "במחנה הנח״ל" וכד'.

גולת הכותרת ביצור הגבול

גולת הכותרת של המפעלים העצמאיים היא ההיאחזות — נקודת יישוב של חיי­לים בספר בנקודות מוקד חיוניות למ­דינה. ההיאחזות מוקמת ע"י חיילים ב­שירות טדיר בשנת השירות השנייה. מל­בד 11 ההיאחזויות, הקימו הגרעינים ש­עברו את מסגרת הנח״ל 14 יישובים חדשים ואלפי חיילים בודדים וגרעינים השלימו 100 נקודות יישוב בספר. ראויה לציון מיוחד העובדה שהנח״ל הצ­ליח לאמן את החיילות שבתוכו להגנה סטאטית ביישובי הספר.

רמת כוננות גבוהה וכושר קרבי מעולה

אלוף משנה נצר, הדגיש בסיכומו את ההישגים של הנח"ל באימון חייליו. פיקוד הנח״ל מאמן את חייליו אימון של חיל רגלים בבסיס הטירונים של צה״ל וממשיכו בצורה מרוכזת ע״י ״סדרות״ בהיות החיילים במשקים. יחידות הנח״ל מצטיינות ברמת כוננות גבוהה וכושרן הקרבי צוין לשבח במבחנים השונים ש­נערכו בעבר. על ערך הנח״ל כמסגרת צבאית יש להוסיף את חינוך אלפי החיילים לעבודה ולעמל כפיים תוך השירות הצבאי. כיום מקיים הנח"ל מלבד המדרשיה החקלאית, בית ספר מרכזי בו נערכים קורסים צבאיים שונים וקורס למפקדי כיתות.

בשבח הגרעינים הדתיים י

הדוברים דיברו בשבחם של הגרעינים הדתיים שבמסגרת הנח"ל חניכי "בני-עקיבא״, ״הנוער הדתי העובד״, ״עזרא״ ו"עליית הנוער הדתי״. מר בן ציון אילון מסר כי בנח״ל נמצאים גרעיני עולים מכל ארצות הגולה, וכן גרעינים מכל אירגוני הנוער בארץ. בשנה האחרונה קלט הנח"ל גם גרעין של בית״ר. גרעי­ני הקיבוץ הדתי עומדים לפי מספרם במקום הרביעי אחרי איחוד הקיבוצים והקבוצות, הקיבוץ המאוחד והקיבוץ הארצי.

התפעלות אורחים מהחוץ

כל האורחים שביקרו באחרונה ביש­ראל, כגון הגנראל הורוקס, ע. שינוול ו­אחרים הביעו את התפעלותם מיחידות הנח״ל המהוות יצירה ישראלית מקורית בשילוב הצבא והעבודה החקלאית.

״כיבוש הערבה״ כמטרה ראשית במשימות יחידות הנח"ל בעבר יימשך גם בעתיד — ציין הדובר.

החיילים שבמשקים מרוויחים את מחצית דמי החזקתם הצבאית, המשקים משלמים בעד העבודה לפי הדירוג כדל­קמן: יישובים חדשים 2 לירות ליום, יישובים שעדיין לא התבססו 2 לירות וחצי ויישובים מבוססים 3 לירות ליום עבודה. החזקת חייל במשק כולל מזון, תאורה, מים והחזקת המבנים עולה 700 פרוטות ליום.

פקודת היום של מפקד הנח״ל

לרגל ,יום הנח"ל" הוציא מפקד הפיקוד אלוף משנה משה נצר פקודת יום מיו­חדת, בה הוא מסכם לפני החיילים את הישגי הפיקוד. בין היתר נאמר בפקודה: ״בשנה החמישית נתקן פגמים, נחזק השורות, נגביר האימונים ונעלה הכוננות ונאדיר מפעלנו ההתיישבותי׳׳. יום הנח׳׳ל יוחג השנה בכנסים ובמ­סיבות של היחידות בכל הבסיסים והיי­שובים.

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s